Статтi

Святий Дух і людські серця


Святий Дух і людські серця

«А як настав день П’ятдесятниці, всі вони були вкупі на тім самім місці. Аж ось роздався зненацька шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. і з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них. Усі вони сповнились Святим Духом і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти» (Дії апостолів).

У молитві до Святого Духа, Якого називаємо Царем Небесним, Утішителем і Духом істини, визнаємо Його Скарбом добра і життя Подателем, ми просимо, щоб Він прийшов і оселився в нас і очистив нас від усякої нечистоти і як Добрий спас душі наші. Проте потрібно знати і не забувати, що Святий Дух ніколи не увійде в нашу нечистоту, в наше серце, забруднене гріхами. Тому потрібно очистити його слізьми покаяння, і тоді воно стане Храмом Божим, і Дух Божий житиме в ньому, як написав про це у своєму Листі до коринтян св. ап. Павло. 

В науках і проповідях про спасіння переважно наголошується на меті, яка полягає в осягненні Небесного Царства. Але коли йде мова про спасіння, то необхідно акцентувати, від чого чи від кого спасатися. і тут також зрозуміло, що від гріха і від диявола. Якби Господь судив за десятьма Своїми Заповідями, то більшість з нас були б святими. На жаль, крім гріхів, є ще й пристрасті. Це те коріння, з якого, власне, проростають гріхи. Ось невеликий ряд пристрастей, найбільш розповсюджених серед нас: лукавство, лицемірство, заздрість, захланність, зарозумілість, марнославство, владолюбство, улесливість, об’їдання, пияцтво, блудне розпалення, лихослів’я, хабарництво, гнівливість, ненависть,  мстивість, наклеп, малодушність, нетерплячість, жорстокість, хвалькуватість і т. д. Як же може перебувати Господь в людині, серце якої переповнене цим брудом? А щоб очистити від нього своє серце, недостатньо розкаюватися в гріховних вчинках, бо це те саме, за словами великих аскетів, що й сапати на городі бур’яни, які знову виростуть. Потрібно їх повністю вирвати з коренем і викинути або спалити. Отже, за наукою святих отців пристрасть є коренем усякого гріха. Тому й усі наші сили мають бути спрямовані саме на боротьбу з ними. 

На поміч через молитву, піст і Св. Тайни обов’язково прийде Господь, Який сказав: «Без Мене нічого не можете робити», і Він допоможе з коренем вирвати з серця всі пристрасті, і тоді воно наповниться миром, любов’ю і Святим Духом.