Статтi

Побачити Бога в інших


Побачити Бога в інших

Усі ми знаємо дві головні заповіді любові: "Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, всією душею твоєю, всією силою твоєю і всією думкою твоєю". Це - перша і найбільша заповідь. Друга подібна до неї: "Люби ближнього твого, як себе самого". Проте одна справа знати ці дві заповіді, а дещо інша справа їх виконувати. І нам неважко любити ближніх загалом. Часто можна почути від людей: "Я люблю усіх". Проте зовсім інша річ - любити кожного зокрема. Наприклад, любов деяких людей обмежується пожертвами для бідних. Дійсно, набагато легше сказати, що ми любимо ближнього, ніж по-справжньому любити нестерпного сусіда або товариша, який нас дратує або розчаровує.

Під словом "ближній" слід розуміти кожну людину - чи приятеля чи ворога; всіх людей, незалежно від їх релігійної, національної чи расової приналежності, соціального стану, політичних та світоглядних переконань. Не можна бути байдужим до інших людей. Часто буває так, що ми кудись біжимо, спішимо, не помічаємо нікого і нічого навколо себе. Можливо, саме у той момент мій ближній потребує допомоги і підтримки? Причому, зовсім не матеріальної чи фізичної, а простої усмішки, доброго слова...

Одного разу розказував товаришеві про нещастя однієї людини, а він мені відповів: "Кого хвилює чуже горе?" І це дійсно так: нерідко ми не усвідомлюємо чужого горя, доки нас самих не спіткає якесь нещастя. Тоді відповідаємо тій чи іншій людині: "Я тебе розумію". Наша любов до ближніх повинна виявлятись не тільки словами, а перш за все ділами. Дуже часто людям притаманні гарні слова, цитати філософів, але насправді вони далекі від допомоги ближньому. Апостол Йоан пише: "...Дітоньки! Не любімо словом, ані язиком, лише ділом і правдою" (Йоан. 3, 18). Бо саме нашими вчинками ми показуємо любов до оточуючих. Любов до ближніх, як і любов до Бога - це не просто почуття, це - конкретні дії.

Наша любов має бути нелицемірною (Рим. 12:9). Любити ближнього, як самого себе, означає дивитися на інших так, як хочемо щоб дивились на нас, і поводитись з людьми так, як бажаємо, щоб поводились з нами. "Усе, що тільки хочете, щоб робили вам, те робіть їм і ви" (Матей 7:12). Без любові до Бога любов до ближнього не може бути досконалою. Ці дві основні заповіді любові тісно пов'язані між собою. Бо через любов, пізнаючи Бога, ми зможемо дізнатись, що означає любити, і, навчившись від Нього любові, ми зможемо ділитись нею з іншими. В нашому ближньому, як ніде більше, ми бачимо Бога. "Бо увесь Закон в однім слові міститься: Люби ближнього, як самого себе" (Галатів 5. 14).

Бог є любов. Любов, яка огортає увесь світ. А ми іноді шукаємо любові і не розуміємо, що вона є у кожному з нас. Де найлегше знайти ту любов? Можливо, в очах людини, яка страждає і потребує нашої допомоги? Тоді підійдімо до неї ближче. Вона саме там... Любов... Відірвімось трішки від себе, щоб помітити інших та побачити у них Бога.