Статтi

Чим для нас, християн, є свято


Чим для нас, християн, є свято

Впродовж християнської історії, в різні її періоди, формувались свята. І кожне свято - це є спомин про певну особу чи подію, про те, як Господь діяв серед людей. Свято служить нам, християнам, як пригадка про Божу любов до нас, служить як час освячення, а також навчання, бо спонукає в черговий раз заглибитись у правди та засади християнського життя. Також кожне свято в особливий спосіб уприсутнює Бога, а не лише пригадує.

Свято може бути пов’язане із радісною та величною подією - Великдень чи Різдво Ісуса Христа. Але також може бути і сумним та зобов’язувати до строгого посту - як, наприклад, Усікновення Чесної Глави Івана Христителя.

Відзначаючи кожне свято, ми покликані освячуватись – ставати добрішими, бо Господь є добрий; бути милосердними, бо Він - милосердний; очищувати свої душі та приймати Євхаристію - Хліб живий, бо Сам Господь є Життям.

Іншим аспектом християнського свята є його спільнотність, коли празнує ціла спільнота: Церква, парафія, родина.

І тут важливо застановитись над тим, як ми насправді святкуємо? Яким змістом наповнені наші святкування? Зокрема, коли наближається Різдвяний цикл свят.

На свята, а також і в неділю, кожен християнин має обов’язок відвідати храм, взявши участь у Святій Літургії. Опісля ми розходимось по своїх домівках, сідаючи за спільний святковий стіл. І тут наступає важливий момент: чи запросимо ми Христа до спільної родинної трапези, чи, навпаки, - залишимо Його відразу за порогом нашого храму? А запросити Христа можна досить легко – помолившись спільно та попросивши Божого благословення. Інше, не менш важливе, питання: «Наскільки часу затримається в нашому домі Христос?» – Доти, доки ми Його не проженемо.

Дуже часто ми проганяємо Бога із своєї хати, коли на нашому столі, а також в серці, чільне місце займає алкоголь, якого впиваємось без міри, і як наслідок: непристойні слова, сварки, бійки, зранені діти…Між цим всім губиться атмосфера свята, забувається про Бога.

Чому б, наприклад, замість пляшки не поставити невеличку свічечку, іконку, і в такій мирній атмосфері, разом, гарно провести спільне зібрання домашньої церкви? Ділитись своїми емоціями, цікавитись справами інших, дякувати Богу за можливість бути разом.

Постараймось, щоб у цей Різдвяний піст, який наступає, а також у Різдвяні свята та, загалом, повсякчас і завжди, Христос постійно перебував у наших родинах. Святкуймо свята тверезо, живімо тверезо. Бо, як сказав великий митрополит - праведний Андрей Шептицький, що як би не свята тверезість, то хто знає, чи мав би наш народ ті добра, які посідає сьогодні.