Статтi

Петрів піст


Петрів піст

У православному річному календарі є чотири великих посту, що передують чотири важливих християнських свята, по одному на кожний сезон.

 Ці великі пости – Великий, Різдвяний, Успенський і Петров. Сьогодні ми розповімо про останній з них, про Петровом або Апостольському пості, дізнаємося, якого числа починається і закінчується піст у 2019 році, про традиції і прикмети, з ним пов’язаних.

Петрів або Петрівський піст, іноді званий Апостольським в честь первоапостолов Петра і Павла відноситься до числа так званих сезонних великих постів і вважається одним з основоположних в православ’ї. Піст незмінно доводиться на літній час, а от щодо тривалості не все так просто. Справа в тому, що кількість днів Петрового посту залежить від дати Великодня – піст незмінно починається через тиждень після Трійці (яка, як відомо, не має фіксованої дати і святкується на п’ятидесятий день після Пасхи). Закінчується період утримання від скоромної їжі завжди в один і той же день – свято Петра і Павла, день пам’яті первоверховних апостолів, 12 липня. Таким чином Петрівський піст може тривати як один тиждень, так і всі шість.

Якого числа починається Петрів піст в 2019 році і якого числа він закінчується? Відповідь на це питання – в датах найважливіших православних свят. Великдень у 2019 році відзначається у неділю 28 квітня. Через п’ятдесят (якщо брати за початок відліку дату Пасхи) днів відзначається Трійця – 16 червня, теж у неділю.

Петрівський піст починається через 8 днів після Трійці – знову-таки за точку відліку бере дата самого свята; початок посту незмінно припадає на понеділок.

Відкриваємо календар – і отримуємо наступні дати:

·        2019 року Петрів піст розпочнеться 24 червня, в понеділок;

·        це перший пісний день;

·        завершиться Петрів піст в 2019 році 12 липня, у п’ятницю, тобто останній пісний день – четвер 11 липня;

·        весь Петрів піст в 2019 році продовжиться 25 днів.

Як бачимо, нескладні підрахунки, головне  не забувати починати відлік з дня зазначеного свята.

Апостольський піст – один з найдавніших у християнській історії.

Перші згадки про нього відносяться до III століття: про нього йдеться в Апостольських постановах, збірник апокрифічних книг, що датуються початком нашої ери. Правда, спочатку цей пост не був самостійним – тримати його пропонувалося тим, хто в силу якихось причин (хвороба, вагітність, далека поїздка і так далі) не міг постити перед Великоднем. Пост отримав назву компенсаційного, і лише в XI столітті став одним з традиційних християнських періодів утримання від їжі.

Як пости?

Петрів піст не такий строгий і суворий, як Великий. Сухоїдіння, передбачене в ньому – давня традиція, соблюдаемая сьогодні переважно в монастирях. Тим же, хто просто бажає очистити душу і тіло перед великим святом – Днем святих Петра і Павла – досить виключити з щоденного раціону скоромну, тобто тваринного походження, їжу.

·        Понеділок – дозволена абсолютно пісна їжа, приготовлена без додавання рослинного масла; страви можна вживати в гарячому вигляді.

·        Вівторок – дозволена пісна гаряча їжа з олією (зрозуміло, рослинним) і риба.

·        Середа – сухоїдіння, тобто під забороною як їжа, в приготуванні якої використане рослинне масло.

·        Четвер – день, коли можна включати в меню не тільки пісну їжу, але і рибні страви. П’ятниця – сухоїдіння: заборона на страви з олією.

·        Субота – дозволяється їсти різні страви, рослинне масло, рибу і морепродукти.

·        Неділя – до суботнього меню можна додати невелику кількість вина. Ключове слово – невелике, тобто максимум неповний келих; ні в якому разі не допускається сп’яніння.

·        Духовний піст

·        Піст – це не тільки обмеження в їжі. Поститися необхідно не просто тілом, але й душею, адже ніщо не дається без праці, і щоб отримати радість від свята, до нього доводиться довго і важко готується. На час посту необхідно виключити з життя розважальні і розважальні заходи. Під забороною не тільки клуби, вечірки, але й походи в кіно, гучна музика, танці, перегляди розважальних передач і читання «бульварних», тобто розважальних, книг. У дні посту рекомендується читати духовну літературу, молиться і тримати чистоту навіть в думках.